Likit nedir?

5 2 Oy
Article Rating

Likit Nedir?
Elektronik sigara kullanıcılarının makinelerinde kullandığı aroma ve nikotin içeren bir çeşit e-sigara sıvısıdır likit. E-Sigara kullanıcıları, sigaradan kurtulmak için bu likitler ile çalışan elektronik sigara kullanır. Likit içeriğindeki VG(Bitkisel Gliserin) ısıtılarak buharlama sonucu teneffüs edilerek solunur. Nikotin ihtiyacınızı karşılaması için, içerisine nikotin ve güzel koku için aroma ile karıştırılarak üretilir. Likit içeriği, efektörler hariç 4 bileşenden oluşur. Efektörler genelde aromayı artırma, tatlandırma, demlenme süresini kısaltma gibi etkenler için kullanılır. Likitlerde efektör kullanılması tavsiye edilmez. Efetörler sağlığa zararlı bileşenler olarak kabul edilmektedir. Bazı ithal premium likitlerde efektör kullanıldığı bilinmektedir. Yerli likitlerin %90’ına yakında ise efektör kullanılmaktadır.

Likit Bileşenleri

  • VG(Bitkisel Gliserin
  • PG(Propilen Glikol)
  • Nicotine(Nikotin)
  • Aroma(Tatlandırıcı)

Her bileşen likitlerde farklı oranlarda bulunabilir. Örğ; %80VG %20PG ve aroma olabilirken, %50 %50 VG/PG oranlarında olabiliyor. 0MG(miligram) ile 50MG arasında nikotin oranlarına sahip likitler üretilmektedir.

0MG ile 18MG arasında nikotin oranına sahip likitler elektronik sigaralarda kullanılırken 18MG üzeri likitler genelde Pod Mod olarak bilinen yüksek dirence sahip makinalarda kullanılır. Likit üreticileri genelde 18MG üzeri likitler üretirken salt nikotin kulanırlar. 18MG üzeri likitler normal içime uygun olmadığı ve içimi çok zor olduğu için salt nikotinli likit sadece pod mod kullanıcıları için için önerilir.

DL Likitler (Nargile İçim)

3MG ile 9MG arasındaki likitler DL likitleridir. Daha yüksek nikotin oranındaki likitler DL’de kullanılması çok zordur ve boğazı yakar. DL bir makineniz var ise 3mg ile 6mg arasındaki likitleri kullanmanızı tavsiye ederiz.

MTL nedir, DL nedir, MTL vs DL
MTL vs DL – MTL nedir? DL nedir?

MTL Likitler (Sigara İçim)

9MG ile 18MG arasındaki likitler MTL içime uygun likitlerdir. Daha düşük nikotin oranına sahip likitlerde MTL’de kullanılabilir lakin istenilen nikotin doyumu sağlamaz.

Pod Mod Likitleri

8MG ile 50MG arasında salt nikotin ile yapılan likitlerdir. Salt nikotin, normal likitlerden farklı olarak boğazı yüksek nikkotinden dolayı yakmaz. İçimi daha yumuşaktır. 1 Ohm ve üzeri dirençlerde kullanılması tavsiye edildiğinden pod mod cihazlar salt likit için en uygun e-sigaralardır.

Salt Likit Nedir?

Salt Likit; Yüksek nikotinli likitleri kullanmak isteyenler için pod mod cihazlarda kullanılmak üzere üretilen, yüksek nikotinden dolayı içimi freebase nikotinli likitlerden daha yumuşak içim sunar. Salt likit, Pod Mod cihazlarda kullanılmak için üretilirler. Normal elektronik sigaralarda kullanılması sağlığa sakıncalıdır.

Dünya’da Likit Üreticileri

Dünyada tahmini 4 binin üzerinde likit markası ve bu markalara ait 60 binden fazla likit çeşidi bulunmaktadır. Likit üreticilerinden 185 tanesi lisanslı ve sertifikalı olarak Premium Likit kategorisinde üretim yapmaktadır. Diğer tüm likit markaları herhangi bir sertifikaya veya sağlık kuruluşlarından özel izinler olmadan üretim yapmaktadır. Nispeten sağlık konusunda premium likit haricinde likit kullanmak sağlığınız için sakıncalı olabilir. Premium likit haricindeki likitlerin içeriği, reçeteleri, sertifikaları, üretim koşulları bilinmediğinden kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Türkiye’de Likit Üreticileri

Ülkemizde şuan bilinen 240 farklı likit üreticisi seri üretim likit yaparak piyasaya sürmekte ve bu likitlerin tamamının hiçbir üretim izni yada sertifikası mevcut değildir. %95 inden fazlası likitlerde kullandığı içerikleri açıklamakla beraber 1 litre maliyetleri ortalama 70 liraya denk geldiği hesaplanmaktadır. Kalan %5 lik likit üreticileri ise nispeten daha kaliteli içeriklerle daha iyi ortamda likitler üretmekte. Sağlığınız için bu yada şu marka bir likiti alın iyidir diyemiyorum, likit alırken mutlaka içeriğini açıklamış ve referansı fazla olan markaları tercih edin.

5 2 Oy
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Bu konuya yazılmış yorumlar.x
()
x