MTL Likit Tavsiyesi – Önerisi

0 0 vote
Article Rating

MTL likit tavsiyesinde bulunmadan önce MTL nedir bunu bilmeyenler için kısaca bahsetmemiz gerekiyor. Mouth To Lung’un kısaltması olan MTL; ağızdan ciğere anlamına gelir. Bizim bildiğimiz tabir ile sigara içimi atomizerlere MTL denir. Sigara içimlik atomizerler için MTL’ye uygun likitler kullanmak gerekmektedir. Ülkemizde bu konuda bilgi paylaşan yeteri kadar site veya sosyal medya sayfaları olmadığı için kullanıcılar bilmeden her likiti deneyecekleri düşünmektedirler. MTL için likit önerisi arayanlara MTL Premium likitleri ve bu likitler hakkındaki bilgileri aşağıdaki yazımızda okuyabilirsiniz.

En iyi mtl premium likitleri değerlendirdiğimiz yazımızda dünyanın en iyi likit markalarının, en iyi mtl likitlerini sizler için inceledik. Yazı en iyi MTL likitlerini sıralarken aynı zamanda likit hakkındaki açıklamalarla MTL Likit Tavsiyesi ve MTL Likit Önerisi olarak yazıyı okuyabilirsiniz.

2019’un En İyi MTL Likitleri

 • #1: Five Pawns Grandmaster Likit
five pawns grandmaster mtl likit tavsiyesi onerisi fiyatlari yorumlari
#1: Five Pawns Grandmaster Likiti

Five Pawns Grandmaster Likiti 50VG 50PG oranına sahip zengin bir fıstık ezmesi, muz ve karamela karışımı enfes bir likittir. Five Pawns’ın en sevilen likitlerinden biri olan Grandmaster likiti, MTL likit tavsiyelerinde en çok önerilen likitlerden biridir. Five Pawns Likit çeşitleri ülkemizde ve dünyada kalitesi konusunda kendini kanıtlamış, içim zevki, kalitesi ve doygunluk konusunda en iyi likit markalarından biridir. En iyi likit markaları sıralamasında 2. Sırada olan Five Pawns markası gerçekten övgüyü hakkeden likitlere sahiptir. Five Pawns Grandmaster yorumlarını incelediğinizde olumsuz bir yorum okumak neredeyse imkansızdır. MTL konusunda en başarılı ve kaliteli likitlerin büyük çoğunluğu Five Pawns Likit çeşitlerinden oluşmaktadır. Five Pawns Likit 60 ml fiyatları ülkemizde 140tl ile 180tl aralığında değişmektedir. Fiyatı kalitesiyle kıyaslandığında, verdiğiniz ücreti sonuna kadar hak eden likitlerden biridir.

Nikotin Oranları: 0 MG, 3 MG, 6 MG, 12 MG, 18 MG
VG / PG oranı: 50/50

 • #2: Black Note Quartet Likit
black note quartet mtl likit tavsiyesi onerisi fiyatlari yorumlari
#2: Black Note Quartet Likiti

Quartet likiti Black Note firmasının en beğenilen likitidir. Mutlaka diğer çeşitleride birbirinden güzel ve sevilmekte ama Black Note Quartet’in yeri bir kademe üstte olmasının sebebi, bize yakın bir coğrafya olan Suriye’nin Lazkiye bölgesinde yetiştirilen tütün yapraklarından doğal olarak elde edilen tütün aroması ve nikotindir. Firma Lazkiye tütünü kullanarak elde ettiği bileşenler ile efsane Quartet likitini üretmektedir. Tütüne en yakın likit olarak bilinen bu likiti 2. sırada önermemizin sebebi tabiki bu ürüne olan kısıtlı erişim olanağındandır. Ülkemizde bu ürünü temin etmek neredeyse olanaksızdır. Bazı dönemlerde sınırlı stoklarla getirilen Black Note likitleri haftalar hatta günler içinde müdavimleri tarafından satın alınarak tükenmektedir. Black Note likitlerine ulaşmak zor olduğu kadar bu likitin fiyatınında tüm likitler içinde en pahalı likit olması her kullanıcının Black Note likitlerini denemesini zorlaştırmaktadır. Firmanın sitesinde Black Note 30 ML 1 şişe fiyatı 30 dolar iken ülkemizde bu 30ML 1 şişe için 200tl den fzla bir ücret ödemek bütçeyi zorlayan bir diğer faktördür.
Black Note likitleri Dünya’da en çok bilinen tütünlü likitlerin başında gelir. Özel olarak damıtma yöntemi ile üretilen likitlerde kimyasal herhangi bir bileşen kullanılmadığını firmanın sitesinde yayımladığı bağımsız bir laboratuvar raporunda sizde inceleyebilirsiniz.
Doğal olarak, sadece en iyi yaprakları ve yaprakların en iyi kısımları kullanarak, tek tütün çeşidinden elde edilir.
Diasetil, Asetil Propiyonil, Etilen Glikol, Dietilen Glikol, Akrolein ve Asetoin içermez.
Yapay tatlar, renkler, tatlandırıcılar veya kimyasal katkı maddeleri içermez.

Nikotin Oranları: 0 MG, 3 MG, 6 MG, 12 MG, 18 MG
VG / PG oranı: 50/50

 • #3: Five Pawns Castle Long Likit
five pawns castle long mtl likit tavsiyesi onerisi fiyatlari yorumlari
#3: Five Pawns Castle Long Likiti

Five Pawns Castle Long likiti, Five Pawns E-Liquid Firmasının şampiyonu Castle Long likiti Türkiye’de de oldukça sevilen ve aranan bir likittir. Bu likiti özel yapan özel içerikleriyle kendine has aromasıdır. İçeriğinde kızarmış hindistan cevizi, kavrulmuş badem, karamelize edilmiş kahverengi şeker ve kentucy bourbon aromalarının özenle harmanlanması sonucu Castle Long Premium Likiti ortaya çıkmaktadır. Firmanın en çok satan likiti olması bu likitin ne kadar çok sevildiğinin bir kanıtı olarak algılayabiliriz. MTL likit önerilerinde en çok önerilen likitlerden biri olması ise tabiki 50/50 VG/PG oranı ve herhangi bir likitte bulamayacağınız eşsiz aromasında saklıdır. Bu likitin bu kadar çok övülmesi ile neden 1. sırada yer almadığını merak edenler için, içeriğindeki kentucy bourbon aroması(viski aroması) olmasından dolayıdır. Bu aromanın alkol ile ilişiği olmamasıyla beraber, ülkemizde kentucy bourbon aromasına karşı bir kesim bulunmaktadır. Five Pawns Castle Long 60 ml fiyatı ülkemizde ortalama 140tl ile 180tl aralığında temin edilebilmektedir.

Nikotin Oranları: 0 MG, 3 MG, 6 MG, 12 MG, 18 MG
VG / PG oranı: 50/50

 • #4: Halo Tribeca Likit
halo tribeca 120ml mtl likit tavsiyesi onerisi fiyatlari yorumlari
#4: Halo Tribeca Likiti

Halo Tribeca likitini birçok kullanıcı muhtemelen duymuştur. Ülkemizde de oldukça bilinen bir marka olan Halo E-Liquid firmasının en bilinen likitlerinden biridir Tribeca. DL’de de kullanılmaya uygun olan bu likiti MTL likiti olarak tavsiye etmemizin en büyük sebeplerinden biri 70/30 VG/PG oranı ile MTL’de daha fazla buhar ve daha yumuşak bir içim isteyenlerin tercih edeceği bir likit olmasıdır. Bir kesim kullanıcı için Marlboro likiti diyince akla gelen ilk likit olması bu likiti MTL Likit(sigara içimli likit) sınıfına koyar. Tütün, hafif vanilya ve karamela karışımı olan Halo Tribeca likit fiyatı oldukça uygun düzeydedir. 30 ML Halo Likit fiyatı 50tl-70tl aralığında iken 60ML 100tl bandında satılmakta. Halo firmasının yeni üretimi 120 ML Halo Likit Fiyatları 150tl ile 200tl aralığında ülkemizde satılmaktadır.

Nikotin Oranları: 0 MG, 3 MG, 6 MG, 12MG, 18 MG, 24 MG
VG / PG oranı: 50/50

 • #5: Five Pawns Black Flag Risen Likit
five pawns black flag risen mtl likit tavsiyesi onerisi fiyatlari yorumlari
#5: Five Pawns Black Flag Risen Likiti

Black Flag Risen likiti, Five Pawns klasiklerinden biridir. Sigara ve Kahve sevenlerin buluşma noktası olan Five Pawns Black Flag Risen likit içeriği kapuçino, trüf kreması, mocha, ceviz ve virginia tütün yaprağının özel aromaları ile bir araya getirilmiş bir özel bir likit. Kahve aromalı likit olur mu diyenler muhtemelen böyle bir likit denememiştir. Kahve ve tütünün her notası ayrı ayrı hissettiren Black Flag Risen en güzel MTL likitlerinden biridir.

Nikotin Oranları: 0 MG, 3 MG, 6 MG, 12 MG, 18 MG
VG / PG oranı: 50/50

 • #6: Five Pawns Red Kingside Tobacco Likit
five pawns red kingside tobacco mtl likit tavsiyesi onerisi fiyatlari yorumlari
#6: Five Pawns Red Kingside Tobacco Likiti

Red Serisi likitlerinden biri Five Pawns Kingside Tobacco likiti yumuşak tütün, arpacık, şerbetçiotu ve meyveleri ile farklı bir lezzet arayan e-sigara kullanıcıları için tercih edilen MTL likitidir. 70/30 VG/PG oranı ile yumuşak bir içim sağlayan Kingside Tobacco Likiti aroma ve buhar konusunda da oldukça başarılıdır. MTL likitlerinde boğaz vurumu yerine aroma isteyen kullanıcılar genelde 70/30 oranlarındaki MTL likitlerini tercih eder. Five Pawns‘ın bu likitinin ortalama fiyatı 140tl ile 180tl aralığında satılmaktadır.

Nikotin Oranları: 0 MG, 3 MG, 6 MG, 12 MG, 18 MG
VG / PG oranı: 70/30

 • #7: Cuttwood Boss Reserve Likit
cuttwood boss reserve 60 ml mtl likit tavsiyesi onerisi fiyatlari yorumlari
#7: Cuttwood Boss Reserve Likiti

Cuttwood Boss Reserve Likiti onlarca fuar ve organizasyondan ödüller almış bir likit olmakla beraber, dünyada en çok clonu ve sahtesi üretilen likittir. Boss Reserve‘yi bu kadar çok ünlü yapan hiç kuşkusuz hiç bir likitte karşılaşmadığınız kendine has aromasıdır. İçeriğinde Süt, Muz, Bal, Fındık aromalarını barındıran bu eşsiz lezzetteki likitin her her notasını ayrı ayrı hissettirmesi sizi gün boyu bu likiti kullanmanızı sağlayacaktır. MTL likit tavsiyesi olarak Cuttwood Boss Reserve likiti her kesim tarafından önerilmeyebilir. Nedeni ise, coilinizin-pamuğunuzun ömrünü diğer likitlere oranla daha erken bitirdiği içindir. Her ne kadar 3-4 haftada bir hazır coil veya 3-4 günde bir pamuk değiştiriyorsanızda Cuttwood Boss Reserve ile coilinizi biraz daha erken değiştirmeye kesinlikle değecektir.

Nikotin Oranları: 0 MG, 3 MG, 6 MG, 12 MG
VG / PG oranı: 70/30

 • #8: Naked 100 American Patroit Likit
naked 100 tobacco american patriots mtl likit tavsiyesi onerisi fiyatlari yorumlari
#8: Naked 100 American Patroit Likiti

Naked 100 American Patroit likiti sert tütünlü likitler arayanlar için özellikle üretilmiş bir likit. Amerika tütünlerinden oluşan aroması ile Küba Purosundan da daha sert bir tütün aromasına sahiptir. Seveni olduğu kadar sevmeyeni de bulunan bu likit her kullanıcıya hitap etmeyebilir. Yoğun tütün aromalı bir likit arıyorsanız eğer American Patroit likiti kesinlikle size göre.
Naked E-Liquid firması bir çok likit çeşidini üreten ve çok satan firmalardan biridir. 2019’un en iyi likit markaları listemizde 3. sırada yer alan likit üreticisi, aldığı ödülleri ve içerik kalitesi en iyi 3 likit üreticisinden biri olmayı hakkeden Naked Likit Markası, önerdiğimiz likit markalarından biridir.

Nikotin Oranları: 0 MG, 3 MG, 6 MG,
VG / PG oranı: 70/30

 • #9: Dinner Lady Lemon Tart Likit
dinner lady lemon tart mtl likit tavsiyesi onerisi fiyatlari yorumlari
#9: Dinner Lady Lemon Tart Likiti

Dinner Lady Lemon Tart likiti, limonlu turta olarak hepimizin bildiği ve kullanıcıların büyük bir çoğunluğunun denediği likitlerden biridir. MTL likiti olarak kullanılmaz diyenlerin aksine pastane likit türleri içinde MTL likiti olarak kullanılabilecek likitlerdendir. 70/30 VG/PG oranı ile MTL likit arayan kullanıcıların tercih edebileceği bir likittir.
Dinner Lady E-Liquid firmasının ödüllere doymayan likitleri kullanıcıların beğenisini kazanan çeşitleri ile mutlaka denenmesi gereken likit markalarının başında gelir. Dinner Lady Lemon Tart Likit Fiyatları ülkemizde 90TL ile 120TL aralığında satılmakla birlikte, premium likitler içinde en düşük fiyatlara satılan ithal likitlerden biridir.

Nikotin Oranları: 0 MG, 3 MG, 6 MG,
VG / PG oranı: 70/30

 • #10: Good Life Vapor Deadly Sin Likit
good life vapor deadly sin mtl likit tavsiyesi onerisi fiyatlari yorumlari
#10: Good Life Vapor Deadly Sin Likiti

Deadly Sin likiti ülkemizde pek bilinmese de Good Life Vapor gibi büyük bir e-likit üreticinin 1 Milyondan fazla satan likitlerinden biridir. Hakkında çok fazla yazarak sizi bu likiti aramaya teşvik etmek istemiyoruz, çünkü TR’de bulabileceğiniz bir likit olmaması ile beraber bazı dönemlerde ülkemize sınırlı sayıda tedarikçiler getirip satmaktadır. MTL likiti arayanların mutlaka sevebileceğini düşündüğümüz Deadly Sin likitin içeriği sitesinde yazıldığı kadarıyla; kurabiye, kek ve tarçın aromalardan oluşmaktadır. Ama likiti deneyenlerin büyük çoğunluğu içerisinde daha fazla aroma olduğunu ve bizimde denediğimiz kadarıyla içinde olduğunu düşündüğümüz aromalar sırasıyla; kuru üzüm, hurma, incir, mango, elma, süt, bisküvi, limon peyniri, portakal çiçeği, yeşil çay ve kek. Good Life Vapor firmasının bu likiti çok satmasındaki en büyük sebeplerden birinin bu olduğunu düşünüyoruz. 50/50 VG/PG oranıyla tam bir MTL likiti olan Deadly Sin likitini yurtdışında yaşıyorsanız yada ülkemizde temin edebilirseniz mutlaka denenmesi gereken likitlerden biridir. Good Live Vapor Deadly Sin likit fiyatı kendi sanal mağazasında 60 ML 20 dolara satılmakta ve ülkemizde temin edildiği zamanlarda 130 tl ile 150 tl aralığında satılmaktadır.

Nikotin Oranları: 0 MG, 1.5 MG, 3 MG, 6 MG, 9 MG, 12 MG, 18 MG, 24 MG,
VG / PG oranı: 50/50

 • #11: Five Pawns Symmetry Six Likit
five pawns symmetry six mtl likit tavsiyesi onerisi fiyatlari yorumlari
#11: Five Pawns Symmetry Six Likiti

Five Pawns Symmetry Six likiti çilekli likit arayanların en çok sevdiği likitlerden biridir. Konumuz MTL likiti önerileri olduğundan ve tütünlü likitler yerine meyve aromalı likitleri tercih etmek istediğinizde Five Paws Likitleri daima imdadımıza yetişmektedir. Yukarıdaki başlıklarda da belirttiğimiz gibi Five Pawns markasının her likiti MTL likiti adayıdır. Ama içlerinden en iyi MTL Likitlerini seçmek zorunda olduğumuz için 11. sıraya Symmetry Six likitini de eklememiz gerektiğini düşünüyoruz. Ülkemizde rahatlıkla bulabileceğiniz likitlerden biri olan Five Pawns Symmetry Six likit fiyatı 60 ML 140 tl ile 180 tl aralığında değişmektedir. VG50 PG50 oranıyla zaten MTL likiti olan bu eşsiz lezzetli çilekli likiti denemek için zaman kaybetmemelisiniz.

Nikotin Oranları: 0 MG, 3 MG, 6 MG, 12 MG, 18 MG
VG / PG oranı: 50/50

En İyi MTL Likitleri Sıralaması

MTL Likiti Nedir?

Mouth To Lung kısaltması olan MTL; ağızdan ciğere anlamına gelir. Elektronik sigara kullanıcılarının sigara içimi olarak kullandıkları elektronik sigara başlıklarına(atomizer) verilen genel terimdir. MTL atomizer kullanan yani sigara içimli başlık kullanan kullanıcıların bu başlıklara uygun likitlere ise MTL likitleri denmesi kabul edilebilir bir terimdir. MTL likitleri normal likitlerden farklı olarak VG – PG oranları ve nikotin değerleri ile farklılık gösterir.

MTL Likiti Nasıl Olmalı?

 • MTL’de yüksek ohm değerlerine çıkıldığı için pamuğun emiş gücü yüksek likitleri tercih etmek hem içim zevkini artıracak hemde daha az pamuk veya hazır coilinizi değiştirerek masrafınızı düşürecektir.
 • MTL(Sigara içimlik) Atomizerlerde aroma beklentisinden önce boğaz vurumu yani sigara hissiyatı vermesi beklenir. Bu durumda MTL için dengeli VG ve PG oranlarına sahip likitleri tercih etmelisiniz. %50VG %50PG oranlarına sahip likitleri tercih etmek daha iyi boğaz vurumu sağlayacaktır. 60/40 yada 70/30 oranlarına sahip likitlerde tercih edilebilir.
 • MTL likitlerinde nikotin oranı, DL( nargile içim)’deki gibi 3 MG değil, 6 MG, 9 MG veya 12 MG tercih edilir. Bunun sebebi MTL’de daha az buhar çektiğiniz için nikotin değerini yükselterek aradaki farkı kapatıp doygunluk sağlamak içindir.
 • MTL likitlerinde genelde tütün aromalı likitler tercih edilmektedir. Aslında MTL likitleri sadece tütünlü bir likit olmak zorunda değil. Sevdiğiniz herhangi bir aromalı likitin MTL için üretilmiş çeşidini kullanabilirsiniz. Elmalı likit, bisküvili likit, pasta aromalı likitler veya şekerleme aromalı likitleri de tercih edebilirsiniz.
 • Premium MTL likit fiyatları genelde 60 ML 90TL den başlayıp 120 ML likitlerde 180TL ye kadar çıkmaktadır. Yerli üretim mtl likitlerinde 30 ml 30TL den başlar ve 60ml 80TL gibi fiyatlara satılmaktadır. Tabiki önerimiz daima ithal premium likitleri tercih etmenizdir. Kaliteli likitleri sağlığınız için tercih edin.
Yazı Hazırlanırken Aşağıdaki Kaynaklardan Yararlanıldı.
https://www.fivepawns.com/grandmaster.html
https://www.blacknote.com/e-juice/quartet/
https://www.halocigs.com/tribeca-eliquid/
https://www.fivepawns.com/black-flag-risen.html
https://www.fivepawns.com/kingside-tobacco.html
https://www.cuttwood.com/boss-reserve/
https://naked100.com/tobacco/
https://www.vapedinnerlady.com/dinner-lady/
https://www.goodlifevapor.com/deadly-sin/
https://www.fivepawns.com/symmetry-six.html
https://www.fivepawns.com/castle-long.html

Sizlerde listedeki kullandığınız likitler hakkındaki görüşerinizi yoruma yazabilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Değerlendirme
product image
Değerlendirme
1star1star1star1star1star
Kullanıcı oyu
5 based on 49 votes
Marka
MTL Premium Likitler - Tavsiye, Öneri
Ürün adı
2019'un En İyi MTL Likitleri
Fiyatı
TRY 120
Stok Durumu
Available in Stock
Abone ol
Bildir
guest
8 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Fatih Hayırlı
Fatih Hayırlı
14 Temmuz 2019 14:19

Benim gibi MTL likitleri konusunda bilgisi olmayan birini bile uzman yaptı bu yazı. Tüm detaylarını anlattığınız için çok teşekkür ediyorum. Five Pawns’ın listedeki çeşitlerini birazdan sipariş geçiyorum.

Uğur Mertan
Uğur Mertan
9 Mayıs 2019 15:07

Türkiye’de böyle zengin bir kaynak yok. E-sigara camiası için yayımladığınız tüm yazılarınız, makaleleriniz için teşekkür ediyorum. En iyi MTL likiti kesinlikle Grandmaster’dır. Şuan kullandığım tek likit.

Abdullah Günay
Abdullah Günay
9 Eylül 2019 19:25

MTL likitleri sıralamanızı çok başarılı buldum. Lisdeteki 3 likiti denedim bugüne kadar hepside güzel likitlerdi. Castle Long 1. Sırada olabilirdi belki ama sizinde belirttiğiniz gibi içerisindeki viski aroması bizim milletimizin geneli için tasvip edilmeyebilir ve bende hoşgörü ile karşılıyorum.

Mustafa Cesur
Mustafa Cesur
11 Mayıs 2019 10:27

Good Life Vapor’un milyonlarca sattığı Deadly Sin likitini denemiş biri olarak mutlaka denenmesini tavsiye ediyorum. Deadly Sin Reserve likitini de aynı şekilde temin edebilirseniz denemenizde fayda var. Üst segment bir likit arayanların kullanması gerekiyor. Dünya’da Five pawns markasının rakibi olarak görülüyor ve aralarında büyük bir rekabet var. Five Pawns genele hitap eden likit çeşitliliği daha fazla iken Good Live Vapor markasında biraz daha kısıtlı bir durum var. Her likitin kendi müdavimi var. Good Life Vapor likitlerinde alıp damak tadınıza uymama durumu daha fazla iken Five Pawns likitlerinde neredeyse her likiti her damak tanına uyar ve genelin sevdiği likitler üretir.

Emir Kaçaroğlo
Emir Kaçaroğlo
2 Eylül 2019 11:08

Five pawns castle long reserve niye listede yok bence oda en iyi likitlerden biri. Castle Long güzel ama castle long reserve bence daha güzel.

admin
Yönetici
2 Eylül 2019 20:56

Five pawns castle long ve five pawns castle long reserve likitlerinin içeriği aynı aslında. Aralarındaki tek fark, castle long reserve likiti meşe fıçılarda dinlendiriliyor(demleme) olması. Castle Long Reserve likitini her zaman temin etmek imkansız yılın bazı dönemlerinde firma tarafından üretiliyor ve sınırlı adetinden dolayı yılın büyük bir bölümünde hiç bir yerde bulamıyorsunuz. İçeriği aynı olduğu ve bir çok kişininde Castle Long deneyip deneyimlerini aktardığı için listede Reserve’yi eklmemedik.

Ahmet Yalın
Ahmet Yalın
6 Mayıs 2019 20:49

MTL kullanıcıları için tavsiyem Five Pawns likitlerinden şaşmayın youtube üzerinden üretim tesislerinin videosunuda izledim labaratuvarda üretiyorlar, hijyene üst seviyede dikkat ediyorlar kendine has efsane likitleri var. Her biri birbirinden güzel 7 8 çeşidini denedim bu güne kadar kötüydü diyeceğim likitine denk gelmedim.

Erol Soykan
Erol Soykan
15 Şubat 2020 15:40

Sigara içimlik bir cihazınız varsa en iyi likit five pawsn likitleridir bir çok likiti denedim bu güne kadar five pawns kadar memnun kaldığım bir likit markası yok her çeşidi birbirinden güzel ve enfes tatlar.

 • admin
  Smok firması clon cihazların önüne geçmek için bu şekilde bir sorgulam »
 • alican ugur
  abi çok teşekkür ederim sorgulamayı bir türlü yapamamıştım. »
 • Erol Soykan
  Ülkemizde orjinal cuttwood satan yok. Orjinalini satan varsa 10 şişe a »
 • Şerif Soylu
  Smok coil sorgulama yapmak için bu kadar uğraşmak gerekiyor mu? alt üs »
 • Erol Soykan
  Sigara içimlik bir cihazınız varsa en iyi likit five pawsn likitleridi »
 • 8
  0
  Would love your thoughts, please comment.x
  ()
  x