E-Sigara Kullanıcıları İçin Ağız ve Diş Sağlığı Hakkında

4 2 Oy
Article Rating

Makale yazarı sayın Dt. İbrahim Sarp Doğan, kendisine bu değerli bilgi ve tecrübelerini e-sigara camiasıyla paylaştığı için teşekkür ederiz.

Bu yazıda vereceğim bilgiler 19 yıllık bir diş hekimi olarak kendi klinik tecrübelerime, elektronik sigara kullanan arkadaş ve hastalarımdan aldığım izlenimlere dayanmaktadır.

Yazıda geçen elektronik sigara ibaresi elektronik sigarayı, sigara ibaresi ateşli sigarayı işaret etmektedir.

Birçoğumuzun ortak şikayeti elektronik sigaraya başlayınca diş eti çekilmesi ve diş eti kanaması yaşamaktır. Bunun sebebi elektronik sigaranın kendisi değil, sigaranın bırakılmasıdır. Sigara, dumanındaki toksik maddeler diş etlerini keratinize eder, sertleştirir. Diş eti üst tabakasında kan dolaşımı azalır, kalınlaşır. Sigarayı bırakıp elektronik sigaraya başlayınca diş eti yavaş yavaş eski sağlığına kavuşur. Ağız mukozasında kan dolaşımı artar, mukoza sağlığına kavuşur. Bu dönemde özellikle ağız hijyeni iyi değilse diş eti kanamaları başlar. Sigarayı bırakıp hiç elektronik sigara kullanmamış birisinde de durum aynıdır. Bunun çaresi bu dönemde eğer varsa diş taşı temizliği yaptırıp, ağız hijyenine azami özen göstermektir. Ağız mukozası tamamen sağlığına kavuşunca kanamalar bitecektir. Ama gerekli özen gösterilmezse kanama sonucu diş eti enfeksiyonları gelişecek, neticede diş eti çekilmesi ve diş kayıpları yaşanacaktır.

Diğer bir problem elektronik sigaranın dişlerde renklenme yapıp yapmayacağıdır. Elektronik sigara likitinin benim kafamda en çok soru oluşturan kısmı aromadır. Diğer bileşenler olan pg, vg ve nikotin zaten kalitesine göre oldukça saf ve pigment içermeyen maddelerdir. Ama özellikle kalitesiz aromaların pigment hatta gıda boyası içerdiğini düşünüyorum. Dolayısı ile ağız hijyenine dikkat edilmezse bu pigmentler dişlerde renklenmeye sebep olabilir.

Ayrıca elektronik sigaranın sıcak buharıda diş etlerini olumsuz etkileyebilir. Özellikle dl kullanımında zincir çekimlerde diş etlerinin maruz kaldığı ısı mukozada damar genişlemesine sebep olarak kanamalara, diş etlerini yakarak yara oluşmasına bunun neticesinde diş eti enfeksiyonu gelişip diş eti çekilmelerine sebep olabilir. Ayrıca aşırı sıcak soğuk değişimi özellikle ön dişlerde mine çatlakları oluşturarak uzun dönemde kırılmalara sebep olabilir.

Ağız hijyeni için dişler günde en az 2 defa fırçalanmalı, diş ipi kullanılmalıdır. Fırça olarak yumuşak fırçalar tercih edilmelidir. Diş macunu sadece diş fırçalamayı zevkli hale getirir. Tadı hoşunuza giden herhangi bir diş macunu kullanabilirsiniz. Önemli olan fırça ve diş ipi ile yapılan mekanik temizliktir.

(Bu içerik internet üzerinde paylaşılmış bir içeriktir. Bu makale için İbrahim bey ile iletişime geçemediğimiz için izni alınmadan paylaşılmıştır. Kendilerine ulaştığımız taktirde paylaşılmasında bir sakınca görmeyeceğini düşündüğümüz için bu değerli bilgileri sizlere ulaştırmak için daha fazla beklemek istemedik.)

4 2 Oy
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Bu konuya yazılmış yorumlar.x
()
x