Sahte Likit Nedir, Nasıl Anlaşılır? Orijinal Likit Nasıl Anlaşılır?

0 0 Oy
Article Rating

Sahte Clon Likit

Dünya genelinde 35 milyondan fazla insan elektronik sigara kullanıyor.(1) Nüfüsa oranladığımızda Dünya’da Türkiye’nin yarısı kadar e-sigara kullanıcısı demek. Ancak elektronik sigara kullanıcılarının artması, e-sigara likitlerinde kullanılan gliserol(vg), propilen glikol(pg), aromalar ve genelde nikotin karışımlı sahte likitlerin de ticaretine yol açmıştır. Makalemizin devamında sahte ve clon likitin ne olduğunu, sahte likitleri orijinal likitlerden nasıl ayıracağımızı dilimizin döndüğünce anlatmaya çalıştık.

Sahte likit nedir?

Likit üreticisinin etiketteki içeriklerle uyuşmayan içerik maddeleri veya yanlış konsantrasyonlarla üretilen likitlerin tümüne sahte likit yada clon likit denir. Özellikle sahte likitler ürün etiketinde iddia edilenden daha az yada daha fazla nikotin oranları(2), düşük aroma yüksek efektörler içerir. Dolayısıyla kullanıcılar istediği nikotin oranlarına ulaşamadığı için yeterli doygunluk veya yoğun oranda nikotine maruz kalarak sağlığını tehlikeye sokacaktır. Yüksek doz nikotin, hipertansiyon (yüksek tansiyon), taşikardi (alışılmadık derecede yüksek kalp atış hızı), titreme ve hatta nöbetler gibi istenmeyen uyarıcı etkilere neden olabilir. Ayrıca kullanıcı düşük aroma ve yüksek efektörlerden dolayı da istediği likit kalitesine ulaşamayarak elektronik sigara kullanımını bırakıp, ateşli sigaralara dönüşler yapabilmektedir.

Clon Likit Nedir?

Hali hazırda satılan bir ürünün içeriklerini kopyalayarak, sadece likiti yada likit ile birlikte şişesini, etiketini, ambalajını ve kapağına kadar kopyalayarak, orijinal üreticisinin likitiymiş gibi piyasaya sürülen likitlere clon likit denir.

Sahte likitlerin ve clon likitlerin önüne geçmek için ülkemizde henüz kayda değer bir araştırma yapılamadığı gibi yasal mevzuatlardan dolayı daha uzun bir zaman bu konuda bir gelişme beklenmemektedir. Premium Likit Sitesi olarak işbirliği içinde olduğumuz platformlarda bu konuda bir araştırma başlatmayı düşünerek, ön araştırma için Türk likit üreticileri ile iletişime geçmeyi denedik ve 2 üretici haricinde olumlu bir dönüş alamadık. Likit içeriğini, faturalarını göndermeyi reddetmeye farklı kılıflar uydurmaları bize güven vermedi. Her ne kadar Türkiye’de yasal olmasa da likit üreticileri, likit içeriklerini ve faturalarını müşterilerine beyan etmekle mükellef olmalı ve kullanıcılarda bu konuda bilinçli tüketici olarak bilgi talep etmelidir.

Sahte ve Clon Likitler Türkiye’de Ne Kadar Yaygın?

Piyasada 40TL’ye Satılan Klon Cuttwood Likitleri. Bunları Orijinalinden Ayırmak Çok Zor.

İnterneti yaygın olarak kullanan Türkiye’de, sahte ve clon likitlerin satılması kolaylaşmıştır. E-sigaranın yasak olduğu ülkelerde resmi bir denetim olmamasından dolayı, dolandırıcı e-sigara ve likit siteleri çok yaygındır. Ülkemizde ise doldırıcı sahte ve clon üreticilerinin oranı birçok ülkeden daha fazladır.

Yaptığımız araştırma sonucunda Türkiye’de her 4 siteden 3’ü sahte likit ve e-sigara ürünleri satmakta ve her 4 siteden 2si hiçbir şekilde ürün göndermemektedir. Yine Türkiye’deki e-sigara forum ve sosyal medya kullanıcılarına “daha önce hiç dolandırıldınız mı?” sorusuna gelen cevapların %92’si en az bir defa dolandırıldıklarını belirtmektedir.

Sahte ve Clon İthal Likitler Nelerdir?

Türkiye’de ithal likitlerin neredeyse %70’inin clonu(sahtesi) mevcuttur. Bu likitleri bilmek için uzman olmak da gerekmiyor. Bu camiaya yıllarını veren bir çok kişi bu likitleri zaten biliyor, bilmeyenler içinde bir liste yapmak gerekirse ilk sırada Cuttwood Likitleri yer almaktadır. Orijinal Cuttwood Likiti nasıl ayırt edilir(3) ile ilgili bir yazı daha önce yayımladık incelemenizi tavsiye ederim. Cuttwood likitlerinin şişesi ve etiketi dahil birebir benzetilerek piyasaya clon cuttwood süren çok fazla dolandırıcı var. Cuttwood alırken güvenilir likit sitelerini tercih etmeniz hem sağlığınız için hem de bütçeniz için daha iyi olacaktır. İkinci en fazla clonu üretilen likitlerden bir diğeri ise Dinner Lady Lemon Tart. Bir süre boyunca sürekli clonlarını dolandırıcı sitelerde sıklıkla gördüğümüz Dinner Lady’nin efsanevi likiti Lemon Tart’ın artık neredeyse her dört e-sigara kullanıcısından 1 tanesi denediği, sahteleri kolaylıkla fark edilip ifşa oldukları için piyasada çok fazla clonu kalmadı diye düşünmekteyiz. Naked 100, Cosmic Fog, Halo, One Hit Wonder likitlerinin klonları da çok fazla piyasada dolanmaktadır.

Adı Sanı Bilinmeyen Sözde İthal Likitler?

sahte ithal likit
Sahte İthal Likit. (Amerika’da böyle bir likit üreticisi yok.)

Türkiye’de yüzlerce likit satıcısı bir çok ithal likit markası satmaktadır. Bu likitlerden bilinenler haricinde bilinmeyen likitlerde çok fazla var. Bazı satıcılar likiti Türkiye’de üretip bunu yurtdışından getirdiğini iddaa ederek satmaktadır. Örneğin; İngiltere menşeili bir domain(alanadı) firmasından www.xxx-eliquid.com benzeri bir isim ve likitlerin resimleri olduğu bir tasarımla bu likitlerin İngiliz bir marka olduğunu belirtip Türkiye’de Premium likit fiyatlarına, premium olmayan bu likitleri neredeyse her köşe başında görmekteyiz. Aynı şekilde Amerika içinde bu oyun oynanmaktadır. Bu konuda çok fazla örnek mevcut. Bilinen ithal likitler haricinde bir likit alıyorsanız, gerçekten ithal bir likit olduğundan emin olun.

Sahte İthal Salt Likitler Var mı?

Türkiye sahte ithal likit cenneti olduğundan daha fazla, sahte ithal salt likit merkezlerinden birisidir. Ülkemizde ithal salt diye bilinen çok fazla yerli sahte salt likit mevcuttur. Bu konuda sitemize gelen yazıları ve görselleri kişilerin zarar görmelerini istemediğimiz için paylaşamıyoruz. Bu satıcıların büyük bir çoğunluğu bu likitler için “Likitleri yurtdışından bidonlarla getirip Türkiye’de şişeliyoruz.” gibi ifadeler kullanmaktadır. Bilinçli kullanıcılar böyle bir şeyin mümkün olmadığını bilir, bilinçsiz e-sigara kullanıcıları ise bu tarz durumlara inanmaktadır. İthal kaliteli bir salt likit alacaksanız, aldığınız salt likitin Premium statüde gerçek bir likit olduğuna emin olun.

Türk Likit Markaları Üzerinde Premium Yazıyor, Bu Premium Likit Mi?

sahte premium likit
Sahte Premium Likit. (Yerli Likit Üreticisi Premium Likit Yazınca, Kullanıcıları Yanıltmaktadır.)

Likit Nedir(4) başlıklı yazımızda da belirttiğimiz gibi Türkiye’de 240’tan fazla likit üreticisi seri üretim likit yapıp satmaktadır. Bu likitlerin hiçbirinin yasal üretim izni yoktur, gıda veya hijyen konusunda onaylı bir kuruluştan herhangi bir sertifikaya sahip değildir. Genel tabir ile, Premium likit olabilmenin hiçbir şartına sahip olmadıkları için Premium Likit statüsünde olamazlar. Gazete ve televizyonlarda sıklıkla karşılaştığımız likit üreticilerine yapılan baskınlardan(5) anlayacağımız üzerine hijyen konusunda çok geride olduklarına şahit oluyoruz. Tüplü tencerelerde ısıtılarak, turşu bidonlarında, kanepe altında veya bodrum katlarında demlenmeye bırakılan likitin üzerinde Premium yazsa ne olur, yazmasa ne olur…

Likitin Sahte Olduğunu Nasıl Anlarız?

Likitin sahte olduğunu anlamamızın birçok yolu var. Aşağıda bir likitin nasıl sahte veya clon olduğunu anlamanıza yarayacak ipuçları listeledik.

 • 1- Aldığınız likit, coilinizi 1 ile 3 gün içinde karartıyor ve yanık tadı almanıza sebep oluyor mu?
Yanmış coil, likitin sahte olduğunun belirtilerinden biridir.
Yanmış coil, likitin sahte olduğunun belirtilerinden biridir.

Yüksek watt ve sık çekimlerde de coil erken kararır ama eğer bilinçli bir kullanıcıysanız ve aldığınız likit coilinizi çok çabuk karartıyorsa sahte olma olasılığı çok yüksektir. (Birkaç premium likit markası yüksek oranda efektör kullanıyor, bu markalar için geçerli değildir. En bilineni OHW markası.)

 • 2- Aldığınız likitten 2 veya daha fazla aldınız, şişedeki likit oranları dengesiz mi?
likitlerdeki orantısız hacimler
Likitlerdeki Orantısız Hacimler Premium Markalarda Genelde Olmaz.

Seri üretim yapan Premium likit üreticilerinin büyük bir çoğunluğu, her likit şişesine aynı oranda likit koymaktadır. 2 farklı şişede farklı oranlarda likit var ise likitinizin clon olma olasılığı vardır.

 • 3- Likit üzerindeki yazı fontu ve etiket farklı mı?
sahte likit nasl anlaşılır, clon likit nasıl anlaşılır, sahte likitler, gerçek likit nasıl ayırt edilir.
Sahte likit ve clon likit nasıl anlaşılır, sahte likit ile gerçek likit nasıl ayırt edilir.

Premium likit üreticileri şişelerinin üzerine yapıştırdıkları etiketleri fotokopi makinesinden çıkarmazlar. Belirledikleri standartta özel ve kaliteli etiketler kullanırlar. Standartlarının dışında yazı fontları kullanmazlar. Eğer kalitesiz bir etikete ve farklı bir yazı fontuna sahip ise aldığınız likitin sahte olma olasılığı yüksektir.

 • 4- Likitin tadı farklı mı?
Likitlerin tadı neden daha önceki kullandığım ile aynı değil?
Likitlerin tadı neden daha önceki kullandığım ile aynı değil?

Üreticiler seri ürettiği ürünlerin reçetelerinde değişiklik yapmazlar genelde. Birkaç istisna dışında aldığınız likitin aromasını, daha sonra aldığınız bir likitten farklı olduğunu fark ettiyseniz ya ilk kullandığınız likit yada sonradan aldığınız likitin sahte olması muhtemeldir. (Dinner Lady ve One Hit Wonder kısa süre önce reçetesinde ufak değişikliğe giderek, önceki serileri ile yeni serilerin arasında aroma konusunda farklar oluştu. Bir kısım kullanıcılar eski serileri ararken, diğer kısmı ise yeni reçetelerle yapılan likitleri daha fazla beğendi.)

 • 5- Aldığınız likitin üzerinde shrink(naylon koruyucu) olması gerekiyorken yok mu?
likit üzerinde shrink ve naylon koruyucu
Bazı likit üzerinde shrink ve naylon koruyucu vardır.

Aldığınız likitin üzerinde eğer shrink olması gerekiyorsa ve yok ise, o likitin sahte olma olasılığı yüksektir. (Her marka shrink kullanmıyor. Shrink kullanan markalar için geçerlidir.)

 • 6- Likit üreticisi 60ML üretmiyor ama bir sitede satıyorlar, bu likit sahte mi?
Firma bir likiti farklı ML'de üretmiyorsa ve farklı ML boyutlarda satan varsa satıcı sahte likit satıyordur.
Firma bir likiti farklı ML’de üretmiyorsa ve farklı ML boyutlarda satan varsa, satıcı sahte likit satıyordur. (Resimdeki ürünün 100ML’si üretiliyor ama firma 120ML üretmiyor.

Likit üreticileri her ürün için şişeleme boyutlarını sitelerinde veya ana dağıtıcılarının sitelerinde paylaşmaktadır. Dolayısıyla üreticiler likiti sadece 30ML şişelerde üretip satıyorsa ve siz farklı bir sitede 60ML satıldığını görüyorsanız bu site dolandırıcıdır, alışveriş yapmamanız sizin için daha iyi olacaktır.

 • 7- Likit üzerindeki Barkod Kodu(Serial Number) Yok?
Likit üzerinde Barkode Code barkod kodu bulunmalıdır
Likit üzerinde Barkode Code barkod kodu bulunmalıdır.

Dünya’nın her bölgesinde üretilen ürünler için Serial Number kodlar basılır.(6) Herhangi bir markete girdiğinizde satın aldığınız ürünü market personeli, kasada barkod okuyucudan geçirip size teslim eder. Bu barkod okuyucu ürünün üretildiği ülkeyi, firma ve ürün bilgilerini barındırır. Dolayısıyla Premium statüdeki her ürün üzerinde barkod kodu bulunmak zorundadır. Serial Number koduna sahip olmayan likitin sahte olma olasılığı yüksektir demiyorum, kesinlikle sahtedir.

 • 8- Likit üzerinde üretim tarihi yok?
Likitlerin üzerinde son kullanma tarihi olmak zorunda.
Likitlerin üzerinde son kullanma tarihi olmak zorunda.

Üretim tarihi yazmayan likit, sahte olmasa bile kullanılmaz. Daha fazla açıklamaya gerek yok sanırım.

Hangi Sebepler, Likiti Sahte Yapmaz?

Yukarıdaki maddelerden sonra likitin sahte olup olmadığına karar veremediyseniz, hangi sebeplerin likiti, sahte likit yapmayacağını da belirtelim. Likit ile ilgili her şikayetiniz, likiti sahte yada clon yapmaz.

 • 1- Likitin rengi farklı mı?
Likitin renkleri her geçen süre içinde koyulaşabilir
Likitin renkleri her geçen süre içinde koyulaşabilir.

Likitin rengini belirleyen en büyük etkenlerden biri likitin ömrüdür. Likitlerin ortalama 1 ile 2 sene aralığında raf ömürleri vardır.(7) Bu konuda henüz kesin bir karara varılabilmiş değil. Genelde likitlerin üzerinde son kullanma tarihleri 1 sene olarak yazar. Likit ilk 3 ayda daha açık renklerde iken ilerleyen aylarda rengi koyulaşmaya başlar. Bunun sebebi likitlere eklenen aromaların her geçen gün daha da homojenleşmesi ve demlenmeye devam etmesidir. Bu yüzden likitin rengi likiti sahte veya orijinal yapma konusunda bir etken olmadığını gösterir. (Anormal değişiklikler hariçtir. Açık renkten koyu renge dönüşme olayından bahsetmekteyiz.)

 • 2- Likit boğazınızı mı yakıyor? Öksürtüyor mu?
elektronik sigara kullanırken neden öksürürüz, likit boğazımı yakıyor
Elektronik sigara kullanırken neden öksürürüz, likit boğazınızı neden yakıyor?

Her e-sigara kullanıcısının mutlaka yaşadığı bir durumdur. Likit boğaz yakar mı? Evet boğaz yakabilir. En büyük nedenlerinden biride nikotin oranlarıdır. Bazı likitlerde 6MG(0.6MG) nikotine sahip bir likiti kolaylıkla buharlarken, farklı bir markanın 6MG likiti boğazınızı yakabilir. Bu kullanılan nikotin markasına, likitin depolanma koşullarına, üretim aşamasındaki bazı etkenlere bağlı olarak her markada farklı nikotin oranları sizin için aynı seviyede olmayacaktır. Her markanın 6MG si yada 3MG si aynı boğaz yakma etkisi göstermez. Boğazı yakan her likit sahtedir demek yanlış bir bilgidir.

 • 3- 0MG, 3MG ve 6MG Likitlerin Tadı Farklı, Neden?
Nikotin aromayı etkiler. Nikotin oranı arttıkça aromayı daha az hissedersiniz.
Nikotin aromayı etkiler. Nikotin oranı arttıkça aromayı daha az hissedersiniz.

Edindiğimiz deneyim ve tecrübelerden sonra şunu anladık ki, nikotin yükseldikçe aroma düşer. Sürekli 3MG kullanan biri 0MG kullandığında yada 6MG kullandığında her iki likit içinde farklı notalarda aromayı hissedecektir. Sürekli alıştığı aromayı yakalayamayacağı için farklı oranda nikotinli likitin tadının biraz farklı olması, o likiti sahte likit yapmaz.

 • 4- Likitin tadını hiç alamıyorum, likit sahte yada clon mu?
Likitin tadını alamıyorum, likit sahte mi?
Likitin tadını alamıyorum, likit sahte mi?

Aroma atadını alamamanızın birden fazla sebebi olabilir. Bunların başında buharcı dili diye bilinen, tad alamama durumudur(8). Sayfanın sonundaki 8. kaynak sitesinde e-sigara kullanıcısının buharlarken neden tad alamadığı ile ilgili detaylı bir makale mevcut. Kullandığınız atomizerin ve coilin kalitesi aromayı etkileyen ikinci bir faktördür. 3. bir faktör ise yanık coil, yanmış coilden dolayı aroma alamazsınız yada çok az alırsınız. Dolayısıyla aroma tadı alamıyorsanız bu likitin sahte olduğu anlamını taşımaz.

İthal ve Orijinal Premium Likit Nereden Satın Alabilirim?

Türkiye’de orijinal likit satan çok fazla satıcı mevcut. Yüzlerce site içinde doğru satıcıları bulmak zor olsa da referansları ve siteleri hakkında olumlu yorumları olanları tercih etmeniz en iyisidir. PremiumLikitSitesi.com mağazasında aradığınız likit var ise orijinal likit alacağınızdan emin olabilirsiniz. İthal Premium Likit, Salt Likit ve Uygun Fiyatlı Likit çeşitlerini inceleyebilir ve satın alabilirsiniz.

Premium Likit Sitesi Güvencesi İle Orijinal ve Uygun Fiyatlara Elektronik Sigara Likiti Satın Alabilirsiniz
Premium Likit Sitesi Güvencesi İle Orijinal ve Uygun Fiyatlara Elektronik Sigara Likiti Satın Alabilirsiniz

Yazı Hazırlanırken Aşağıdaki Kaynaklar Kullanıldı.

1- https://www.bbc.com/news/business-44295336
2- https://www.researchgate.net/publication/317419969_Counterfeit_Electronic_Cigarette_Products_with_Mislabeled_Nicotine_Concentrations
3- https://premiumlikitsitesi.com/blog/inceleme/cuttwood-likitlerinin-orijinal-oldugunu-nasil-anlariz/
4- https://premiumlikitsitesi.com/blog/genel/likit-nedir/
5- http://www.hurriyet.com.tr/sakaryada-kacak-elektronik-sigara-imalathanesi-40715632
6- https://teknoseyir.com/blog/barkod-numarasi-nedir-barkod-ulke-kodlari
7- https://www.vaporfi.com/blog/does-e-liquid-expire
8- https://esigarakulubu.com/esigara-tat-alamama-buharci-dili-durumundan-nasil-kurtuluruz-e-sigaradan-tat-alamamak.html

GÖRÜŞLERİNİZİ YORUM YAZARAK BİZİMLE PAYLAŞIN.

0 0 Oy
Article Rating
Özet
Yayımlanma Tarihi
Başlık
Orijinal Likit Nasıl Anlaşılır?
Derecelendirme
51star1star1star1star1star
Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Süleyman Koç
Süleyman Koç
22 Mart 2019 23:51

Sahte likit konusunda yazılmış en başarılı yazı. Çok faydalı bilgiler edindim, teşekkür ediyorum.

Alperen Yüksel Tekin
Alperen Yüksel Tekin
23 Mart 2019 15:37

Aldığım likitin sahte olabileceğini düşünüyordum. Önyargılarım vardı ama bu yazıdan yola çıkarak muhtemelen orijinal likit. Boğazımı yakıyordu ama likitin etiketinden barkoduna kadar herşeyi çok orjinal. Çok sağolun, aldığım kişiye biraz ağır konuştum sanırım, satıcı da benzer şeyler söylemişti. 9mg likit ağır olduğu için boğazımı yaktığını düşünüyorum. İtlal likitlerde size önerim 3mg. Orijinal likitte gerçek nikotin değeri kullanıyormuş bu yüzden yerli ucuz likitlerdeki 9mg 12mg lerle karıştırmayın.

2
0
Bu konuya yazılmış yorumlar.x
()
x